Jakie maszyny nazywamy obrabiarkami CNC?
Współczesne zakłady produkcyjne muszą na bieżąco unowocześniać wykorzystywaną flotę maszyn, by zwiększać wydajność pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Jednym z rozwiązań, które wpisują się w ten trend, są obrabiarki CNC, dlatego w tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie są, jak działają oraz dlaczego warto z nich korzystać.
Zalety maszyn CNC
Korzystanie z urządzeń tego typu, dostarczanych między innymi przez firmę E-Maszyny, pozwala przede wszystkim znacznie przyspieszyć pracę, nie rezygnując z wysokiej jakości produktu końcowego. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu zaprogramowaniu działań zainstalowanych komponentów, które będą wykonywały zadania zgodnie z określonymi przez projekt wytycznymi. Ustala się chociażby używane narzędzia, dokładny ruch każdego z nich, a także szybkość, z jaką mają pracować. Sprawia to, że obrabiając wiele elementów, każdorazowo możemy osiągnąć takie same efekty, ponieważ praca narzędzi w każdym przypadku będzie identyczna. Co więcej, korzystanie z urządzeń CNC pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pracy, gdyż człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu z elementami tnącymi, a jedynie je nadzoruje. Musi on jednak odznaczać się rozległą wiedzą programistyczną oraz bogatą wyobraźnią przestrzenną, by mógł odpowiednio maszynę zaprogramować.
Zasada działania
Maszyna ta wyposażona jest w zintegrowany komputer, który steruje jej pracą w oparciu o przygotowany wcześniej projekt. Zanim dojdzie więc do właściwej obróbki materiału, na przykład cięcia laserem, należy przeprowadzić dwa procesy. Pierwszy z nich to projektowanie komputerowe, a drugim jest tłumaczenie stworzonego projektu na plan działań maszyny. Dawniej popularną praktyką było ręczne wpisanie kodu do komputera sterującego obrabiarką, jednakże dziś może odbywać się to automatycznie. W praktyce oznacza to, że zamiast wpisywać alfanumeryczny kod, można dostarczyć maszynie gotowy projekt zapisany na nośniku danych, a oprogramowanie samo przetworzy przygotowane wytyczne na sekwencję działań obrabiarki. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w ekran, który na bieżąco wyświetla informacje odnośnie wykonywanych działań. Operator może więc śledzić postęp prac, a także błyskawicznie reagować na ewentualne błędy zgłaszane przez system.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana