Jak wyposażyć zakład obróbki skrawaniem?
Obrabiarki CNC to podstawa wyposażenia nowoczesnego zakładu obróbki skrawaniem. Maszyny te przystosowane są do długiej, automatycznej pracy. Dzięki sterowaniu komputerowemu łatwo jest zaprogramować je do produkcji detali o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Nie ma więc wątpliwości, że w zakładzie powinny znaleźć się takie urządzenia. Problemem pozostaje jednak pytanie, jakiego rodzaju maszyny wybrać?
Jakie obrabiarki CNC przydadzą się w zakładzie obróbki skrawaniem?
Wybór rodzaju obrabiarki CNC do zakładu świadczącego usługi skrawania metali w głównej mierze zależy od właściciela i jego pomysłu na prowadzenie biznesu. Jeśli jest to mała firma z ograniczonymi możliwościami usługowymi, chcąca skupić się na jednej dziedzinie obróbki, na przykład na toczeniu, oczywiste jest, że w takiej sytuacji należy wybrać tokarkę CNC. Znacznie bardziej konkurencyjne są jednak zakłady, które oferują szerszy zakres usług.
Dobrze wyposażony zakład obróbki skrawaniem powinien dysponować co najmniej tokarką, szlifierką, frezarką CNC i wiertarką do otworów. Warto inwestować w jak najbardziej uniwersalne maszyny, takie jak centra tokarskie i automaty wielowrzecionowe. Dzięki temu łatwiej pozyskać zamówienia, ponieważ umożliwiają realizację nawet trudnych projektów. Dodatkowo praca na nich jest szybka. Szeroki wybór obrabiarek oferuje na przykład firma Galika wyposażająca zakłady obróbki skrawaniem w nowoczesne maszyny.
Co warto mieć w zakładzie obróbki metali?
Wydajne maszyny to podstawa wyposażenia zakładu obróbki metali, jednak to niejedyne elementy, jakie muszą się w nim znaleźć. Poza obrabiarkami CNC należy zapatrzeć się również w przedmioty eksploatacyjne, zapasowe narzędzia do maszyn, ostrza, a także wszelkie chemikalia i środki czyszczące. Niezbędne są też narzędzia pomiarowe, umożliwiające ocenę zgodności wytworzonego detalu z założeniami projektowymi.
Wymienione powyżej urządzenia i narzędzia to podstawowe elementy wyposażenia zakładu obróbkowego. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa warto inwestować w powiększenie katalogu usług, dzięki któremu firma stanie się bardziej konkurencyjna. Branża obróbki metali to oprócz skrawania również obróbka cieplno-chemiczna i elektroerozyjna. Warto mieć urządzenia z tych kategorii. W końcu popyt na metalowe detale nieustannie rośnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana