Kto nie musi płacić podatku od spadków i darowizn?
Otrzymanie spadku lub darowizny niesie za sobą pewne obowiązki, chociażby te związane z odprowadzeniem od nich podatku. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym na jakich zasadach naliczany jest podatek od darowizn oraz spadków, a także w jakich przypadkach można uniknąć jego płacenia.
Zasady naliczania podatków za darowiznę i spadki
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasady związane z opodatkowaniem darowizn oraz spadków określone są w Ustawie odnoszącej się do nich. Według niej nabywcy darowizn oraz spadków dzielą się natomiast na trzy grupy pod względem bliskości koligacji rodzinnych między nimi a spadkodawcami lub darczyńcami. Występują w nich różne progi kwotowe, po których przekroczeniu nabycie darowizny lub spadku podlega opodatkowaniu za pomocą różnych progów.
Kto nie musi płacić podatku od darowizny i spadku?
Według obowiązujących przepisów z podatku od darowizn i spadków zwolnione są osoby zaliczane do tak zwanej grupy zero, czyli najbliższa rodzina, wśród której wymienić można dzieci, pasierbów, małżonków, rodzeństwo, rodziców oraz ojczyma i macochę. O ile jednak nabywana wartość nie przekracza 10 434 zł (w sumę tę wliczane są wszelkie inne darowizny otrzymane do 5 lat wstecz). Dodatkowo umowa darowizny lub otrzymanie spadku nie są objęte opodatkowaniem w przypadkach gdy:
dotyczy to rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, a osoba nabywająca nie ma polskiego obywatelstwa lub stałego miejsca pobytu w kraju,
dotyczy to rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się lub wykonywanych w Polsce, a spadkodawca lub darczyńca i nabywca nie mają obywatelstwa polskiego i nie mają w kraju stałego miejsca pobytu.
Czy po przekroczeniu wartości darowizny zwolnionej od podatku można uniknąć jego płacenia?
Osoby zaliczane do tak zwanej grupy zero nawet po przekroczeniu limitu wartości darowizny zwolnionej od podatku mogą uniknąć jego płacenia. Muszą one jednak o tym powiadomić Urząd Skarbowy w terminie do 6 miesięcy od otrzymania darowizny. W przypadku, gdy umowa darowizny jest zawierana w formie aktu notarialnego, na przykład w kancelarii notarialnej Tomasza Zapart w Katowicach związanymi z tym formalnościami zajmuje się natomiast notariusz. Dlatego też jest to jedno z korzystniejszych rozwiązań dotyczących darowizn.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana