Jak prawidłowo ustawić migomat?
Półautomat spawalniczy, zwany również migomatem, należy do najpopularniejszych urządzeń przeznaczonych do spawania metodą MIG/MAG. Aby praca za jego pomocą przebiegała w efektywny i bezpieczny sposób, przed rozpoczęciem spawania należy go jednak odpowiednio ustawić. Jakie są najważniejsze parametry przy spawaniu migomatem i jak je prawidłowo dobrać?
Rodzaj i biegunowość prądu spawania
Przy spawaniu migomatem warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Do najważniejszych z nich należą rodzaj i biegunowość prądu spawania. W metodzie MIG/MAG wykorzystuje się zwykle prąd stały o biegunowości dodatniej. Takie ustawienie zapewnia intensywne topienie się drutu spawalniczego. Aby uzyskać biegunowość dodatnią, należy podłączyć uchwyt spawalniczy do bieguna dodatniego, a przewód masowy do bieguna ujemnego. Wyjątkiem od tej reguły jest spawanie drutem samoosłonowym. W takiej sytuacji należy zastosować biegunowość odwrotną – tłumaczy pracownik sklepu ze spawarkami Spawaj.eu, który oferuje szeroki wybór migomatów.
Napięcie i natężenie łuku spawalniczego
Kolejnym istotnym parametrem przy spawaniu migomatem jest napięcie łuku spawalniczego. Wpływa ono na stabilność łuku oraz ilość rozprysków. Za niskie napięcie może powodować niestabilność procesu spawania, a zbyt wysokie zwiększa rozprysk, porowatość, ryzyko podtopień i przyklejeń. Migomaty mogą być wyposażone w skokową lub płynną regulację napięcia. Innym kluczowym parametrem jest natężenie prądu spawania. Jego wartość zależy od napięcia łuku spawalniczego, średnicy drutu oraz prędkości jego podawania. Natężenie należy dostosować także do pozycji i prędkości spawania, grubości materiału oraz jego składu chemicznego.
Prędkość podawania drutu i spawania
Przy spawaniu migomatem należy również zwrócić uwagę na prędkość podawania drutu. Parametr ten należy ustawić tak, aby przebieg stapiania drutu był stabilny. W wypadku ustawienia zbyt dużej prędkości drut nie będzie nadążać z topieniem się w łuku, co doprowadzi do zjawiska wypychania uchwytu ku górze. Jeśli prędkość będzie zbyt niska, może dochodzić do przerywania łuku spawalniczego i tworzenia się dużych kropel ciekłego metalu, które będą spadać obok jeziorka spawalniczego. Ostatnim kluczowym parametrem, którym warto się zainteresować, jest prędkość spawania. Przy jej dobieraniu należy zwrócić uwagę na natężenie prądu spawania i napięcie łuku spawalniczego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana