Czy regranulat tworzyw sztucznych jest gorszy jakościowo od granulatu?
Regranulat tworzyw sztucznych jest surowcem uzyskanym w procesie recyklingu odpadów. Jego największą zaletą jest to, że umożliwia ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych w procesach produkcyjnych, dzięki temu, zamiast trafiać na wysypisko śmieci, zyskują one nowe życie. Czy stosowanie tego surowca wpływa jednak negatywnie na jakość produktów gotowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.
W jaki sposób produkowane są regranulaty tworzyw sztucznych?
Proces produkcji regranulatów tworzyw sztucznych składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest pozyskanie surowca pochodzącego z fabryk lub recyklingowanych odpadów. Następnie jest on sortowany na poszczególne kategorie pod względem rodzaju tworzywa sztucznego, a nawet jego koloru. Kolejnym etapem jest czyszczenie surowca i jego mielenie za pomocą specjalnie przystosowanych do tego młynów. Finalnym produktem tego procesu jest natomiast tworzywo sztuczne w postaci drobnego przemiału o nieregularnych kształtach.
Jakość regranulatów tworzyw sztucznych
Regranulat tworzyw sztucznych jest surowcem nie tylko ekologicznym, ale także nieodbiegającym od pierwotnego materiału pod względem jego jakości. Przemiały sprzedawane przez takie firmy jak ORION mogą być więc z powodzeniem wykorzystywane do produkcji pełnowartościowych produktów z tworzyw sztucznych. Ich ściśliwość, plastyczność czy odporność na uszkodzenia mechaniczne pozostaje bowiem wciąż na wysokim poziomie. Zasługą tego jest natomiast zastosowanie specjalistycznych rozwiązań w procesie produkcji regranulatów tworzyw sztucznych.
Rozwiązania stosowane w produkcji regranulatu pozwalające zapewnić jego wysoką jakość
Utrzymanie wysokiej jakości regranulatów tworzyw sztucznych możliwe jest przede wszystkim dzięki selekcji surowca pod względem jego gatunku. Za sprawą tego uzyskany przemiał zawiera tworzywa sztuczne wyłącznie określonego rodzaju, bez domieszek mogących negatywnie wpływać na jego jakość. Dodatkowo duże znaczenie w tym przypadku ma także czyszczenie pozyskanego surowca przed rozpoczęciem jego przetwarzania w młynach. Oprócz tego przemiały tworzyw sztucznych podczas ich produkowania poddawane są także:
odpylaniu,
detekcji metalów,
odgazowywaniu,
filtrowaniu.
Wszystko to wpływa więc na idealną czystość regranulatów, a co za tym idzie ich wysoką jakość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana