Z czym można mieszać pasze rzepakowe?
Nasiona rzepaku stanowią bogate źródło białka, dlatego w procesie produkcji oleju rzepakowego wykorzystywane są nawet jego produkty uboczne, które stosowane są jako pasze dla zwierząt. W taki sposób powstaje śruta i makuch rzepakowy, które są bogate w substancje odżywcze i stanowią bardzo dobre źródło białka dla zwierząt.
Dlaczego makuch rzepakowy jest dobrym wyborem dla zwierząt hodowlanych?
Makuch rzepaku jest obfity w węglowodany, tłuszcze i białko. Po procesie tłoczenia oleju rzepakowego makuch nie jest poddawany dalszej obróbce, dlatego też wszystkie substancje odżywcze pozostają zachowane. Jest to składnik pasz stanowiący również dobre źródło fosfolipidów i soli mineralnych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju i zrównoważonego wzrostu zwierząt hodowlanych.
Dodatkowo makuch rzepakowy ma pozytywny wpływ na kształtowanie się układu kostnego, gdyż umożliwia poprawną syntezę dużej zawartości witaminy D3. Jest to także pożywienie bogate w kwasy omega-3 i omega-6, które są konieczne dla zachowania zdrowia zwierząt i regularnego przyrostu ich masy ciała. Ponadto stosowanie makuchu w żywieniu gospodarczym, pozwala zredukować poziom cholesterolu oraz wpływa na zbilansowany cykl produkcyjny, a także zwiększoną mleczność.
Jak poprawnie stosować pasze rzepakowe i makuch w żywieniu zwierząt?
Wybierając pasze dla zwierząt, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość składników obecnych w pożywieniu oraz proces jego produkcji. Ważne jest, aby pasze pochodziły ze sprawdzonego źródła oraz były produkowane na bazie naturalnych składników. Wysokiej jakości pasze dla zwierząt dostępne są u producenta rolno-spożywczego Street Retail, który zajmuje się również wytwarzaniem oleju i makuchu rzepakowego.
Przy stosowaniu pasz rzepakowych w hodowli, zaleca się suplementacje jodem, a także dodawanie śruty sojowej oraz nasion roślin strączkowych. Takie połączenie pozwoli uzyskać efektywną i zbilansowaną dietę oraz najbardziej zrównoważony rozwój zwierząt.
Z kolei stosowanie makuchu rzepakowego, dzięki wysokiej aktywności fitazy, nie wymaga dodawania substancji ułatwiających trawienie fosforu obecnego w paszy. Nie jest wymagane także stosowanie dodatkowych tłuszczy bilansujących dietę. Jest to zatem odżywczy, a zrazem wydajny składnik żywienia zwierząt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana