Jak wygląda obróbka skrawaniem na tokarkach konwekcyjnych?
Metalowe przedmioty i elementy konstrukcyjne często poddaje się specjalistycznej obróbce technicznej. Do sprawnej realizacji procesu obrabiania skrawaniem danego materiału niezbędne okazuje się zazwyczaj użycie odpowiednio dobranych maszyn i urządzeń. Jednym z nich jest wysokiej klasy tokarka konwekcyjna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jej działania, koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu.
Obróbka skrawaniem metali – ogólna charakterystyka
Obróbkę metali zwykle przeprowadza się w celu nadania określonym przedmiotom konkretnego kształtu i rozmiaru, co niejednokrotnie wpływa też na zmianę ich przeznaczenia. Zasadnicza istota obróbki skrawaniem sprowadza się do stopniowego usuwania kolejnych warstw materiału przy użyciu odpowiednio dobranych obrabiarek i zainstalowanych w nich przyrządów skrawających. W ramach omawianego można wykonywać rozmaite czynności, np. wiercenie, szlifowanie, frezowanie, struganie albo toczenie. Specjaliści m.in. z firmy SIŁOVEX, realizujący takie usługi, jak naprawa maszyn budowlanych, poddają obróbce skrawaniem różne artykuły zrobione np. ze stali, stali nierdzewnej lub hartowanej oraz miedzi, aluminium albo mosiądzu.
Obróbka skrawaniem w większości przypadków przebiega na kilku etapach. Najpierw dokonuje się usunięcia wierzchnich warstw z danego obiektu. Następnie przechodzi się do obróbki kształtującej, a potem wykańczającej.
Działanie tokarek konwekcyjnych
Tokarki konwekcyjne powszechnie używane są do obrabiania przedmiotów przypominających kulę, wałek albo stożek. Urządzenia te wyposażone są w specjalistyczne noże tokarskie przeznaczone do oddzielania warstw materiału w celu nadania mu konkretnego kształtu i wymiarów. Proces toczenia brył obrotowych rozpoczyna się od umieszczenia danego przedmiotu w maszynie. Po uruchomieniu konwekcyjne tokarki ze Śląska wprowadzają w ruch obrotowy znajdujący się w nich obiekt, co prowadzi do skrawania jego powierzchni.
W zależności od kierunku ruchu noża wyodrębnia się toczenie:
wzdłużne – równoległe do osi obrotu obiektu;
kopiowe – po dowolnej linii wyznaczonej przez wzornik sterujący;
poprzeczne – prostopadłe do osi danego przedmiotu;
kształtowe – realizowane na bryłach obrotowych niecylindrycznych.
Prace na tokarce wymagają zachowania zasad bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana