Jak wybrać odpowiedni dla siebie fundusz inwestycyjny?
Niskie oprocentowanie sprawia, że odkładanie pieniędzy na lokacie jest nieopłacalne? Szukasz innych sposobów na dywersyfikację portfela? Jedną z możliwości są fundusze inwestycyjne. W zależności od wyboru rodzaju funduszu możesz liczyć na niewielką, ale pewną stopę zwrotu lub uzyskać lepsze wyniki, jednak z wyższym poziomem ryzyka. Jak wybrać odpowiedni dla siebie fundusz inwestycyjny? Podpowiadamy.
Czym są fundusze inwestycyjne i jakie są ich rodzaje?
Aby wybrać odpowiedni fundusz inwestycyjny, warto na wstępie zorientować się, jak działa ten rodzaj inwestycji oraz dokładnie poznać dostępne opcje. Fundusze inwestycyjne są formą wspólnego inwestowania – a lokowaniem środków od inwestorów w różne instrumenty zajmuje się osoba prawna. Jednak co ważne, inwestorem może być również osoba fizyczna, nie musi ona posiadać znacznych środków finansowych – wystarczy kilkaset złotych, by ten rodzaj inwestycji był opłacalny.
Ważne jest również to, by już na początku ustalić akceptowalny poziom ryzyka – fundusze inwestycyjne działają zazwyczaj zgodnie z pierwotnymi wytycznymi inwestora. Ze względu na zawartość portfela i stopień ryzyka, fundusze inwestycyjne dzieli się m.in. na fundusze stabilnego wzrostu, akcji, papierów dłużnych lub zrównoważone. Bezpieczne, ale jednocześnie dające niewielkie stopy wzrostu są fundusze bazujące np. na obligacjach. Bardziej ryzykowne, ale jednocześnie przynoszące większe zyski są np. fundusze akcyjne.
Czym kierować się przy wyborze funduszu inwestycyjnego?
Przy wyborze funduszu inwestycyjnego dobrze jest podjąć decyzję dotyczącą akceptowalnego ryzyka lub zdecydować się na dywersyfikację portfela w mieszankę funduszy akcyjnych wraz z bezpiecznymi. Dzięki temu ewentualna strata nie będzie zbyt duża. Aby zminimalizować ryzyko, dobrze jest także zorientować się w historii wyników danych funduszy – sprawdź, czy notował spadki, a jeśli tak, to jak duże. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardziej ryzykownych funduszy, ponieważ daje obraz tego, jak może wyglądać spadek.
I choć lokata kapitału w fundusze inwestycyjne nie jest ryzykowna, nie wymaga specjalnej wiedzy oraz umiejętności, przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami, np. z butiku inwestycyjnego BJ Optima z Warszawy. Szczególnie jeśli zamierzasz inwestować długoterminowo oraz bardziej agresywni – w tym przypadku warto poświęcić nieco więcej czasu na analizę. Tylko wówczas wybierzesz odpowiedni dla siebie fundusz inwestycyjny, który stanie się doskonałą alternatywą dla lokaty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana