Rodzaje elewacji najczęściej wybierane do domów drewnianych
Elewacja to istotny element budynku zarówno ze względu na to, iż zapewnia ochronę ścian i warstwy termoizolacyjnej przed czynnikami zewnętrznymi, jak i z uwagi na jej znaczenie dla tego jak budynek będzie się prezentował. W zależności od wykorzystanej technologii w celu stworzenia atrakcyjnej i wytrzymałej fasady można zastosować różne rodzaje materiałów. W przypadku nowoczesnych domów drewnianych liczba możliwości będzie jednak większa.
Jakie elewacje występują w budynkach drewnianych?
Elewacja ma za zadanie zabezpieczać ściany zewnętrzne budynku przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych, a także chronić zastosowaną termoizolację. Jej rolą będzie też wpływanie na wygląd obiektu oraz jego trwałość i funkcjonalność. W przypadku klasycznych domów drewnianych elewacja powstaje zwykle z takiego samego materiału, z jakiego wykonano całą konstrukcję. W niezwykle popularnych dawniej i wciąż wznoszonych domach z bali, ich zewnętrzne elementy stają się zarazem fasadą budynku. Jeżeli chodzi o typowe domy szkieletowe wznoszone w systemie kanadyjskim, a więc powstające w całości na placu budowy elewacja może być wykonana zarówno z listew lub desek drewnianych, jak i paneli drewnopochodnych. W obu przypadkach są one mocowane do specjalnego rusztu drewnianego. Nieco inaczej może wyglądać elewacja w przypadku nowoczesnych budynków z elementów prefabrykowanych, które powstają w hali fabrycznej i są montowane po dostarczeniu na plac budowy wszystkich komponentów, ponieważ mogą one być z zewnątrz w łatwy sposób otynkowane, a także obłożone rozmaitymi okładzinami podobnie jak konstrukcje murowane, mimo tego, iż są to klasyczne domy z drewna. W Słupsku obiekty tego rodzaju są oferowane przez firmę ITS.
Jakie elewacje wykonuje się w prefabrykowanych domach drewnianych?
W przypadku budynków szkieletowych wznoszonych z prefabrykatów, oferowanych przez specjalizującą się w budownictwie drewnianym firmę ITS z Koszalina ściany zewnętrzne mogą zostać pokryte tynkiem lub wybranymi okładzinami np. elastycznymi płytkami klinkierowymi. Jest to możliwe, ponieważ od zewnętrznej strony budynku konstrukcja jest pokrywana innowacyjnymi płytami elewacyjnymi w technologii STEICOprotect. Są one wyprodukowane z włókna drzewnego, a ich zastosowanie jest alternatywą dla użycia tradycyjnego i niezbyt efektywnego docieplania styropianowego. Zapewniają one nie tylko świetną przyczepność tynku do podłoża, ale również gwarantują ochronę przed przenikaniem wody, wiatru i hałasu, a przy tym mają znakomite własności izolacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana