Refinansowanie kredytu hipotecznego + środki na dowolny cel – jakie są koszty? Jak wypełnić PCC3
Refinansowanie kredytu hipotecznego to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób posiadających kredyt w jednym banku, które chcą przenieść go do innego, aby uzyskać lepsze warunki. W wielu przypadkach refinansowanie wiąże się również z możliwością pozyskania dodatkowych środków na dowolny cel. Aby jednak skorzystać z takiej opcji, warto poznać koszty związane z refinansowaniem oraz sposób wypełnienia deklaracji PCC3.
Koszty refinansowania kredytu hipotecznego
Decydując się na refinansowanie kredytu hipotecznego, należy liczyć się z różnymi kosztami. Po pierwsze, bank może pobrać prowizję za udzielenie nowego kredytu. Po drugie, konieczne będzie ponowne ustanowienie hipoteki na rzecz nowego banku, co wiąże się z opłatą notarialną oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Po trzecie, w przypadku refinansowania z dodatkowymi środkami na dowolny cel, oprocentowanie może być wyższe niż w przypadku samego refinansowania kredytu hipotecznego.
Zmiana waluty kredytu i przedłużenie okresu spłaty
Refinansowanie kredytu hipotecznego, przy którym warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego może być również okazją do zmiany waluty kredytu, co pozwala na uniknięcie ryzyka kursowego. Warto jednak pamiętać, że konwersja waluty wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak marża banku czy opłata za przewalutowanie. Refinansowanie może również pozwolić na przedłużenie okresu spłaty kredytu, co skutkuje niższą ratą. Należy jednak pamiętać, że dłuższy okres spłaty oznacza większą ilość odsetek do zapłacenia w całym okresie kredytowania.
Pozyskanie dodatkowej gotówki
Jednym z powodów refinansowania kredytu hipotecznego może być chęć pozyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel. W takim przypadku warto sprawdzić, jaki jest maksymalny limit dodatkowych środków, jakie można uzyskać w ramach refinansowania oraz jakie są warunki ich spłaty. Należy jednak pamiętać, że im wyższa kwota dodatkowych środków, tym większe ryzyko związane ze spłatą kredytu oraz wyższe koszty związane z oprocentowaniem.
Wypełnienie deklaracji PCC3
W przypadku ustanowienia nowej hipoteki na rzecz banku udzielającego kredytu hipotecznego konieczne jest złożenie deklaracji PCC3 oraz opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Deklarację należy złożyć w terminie do 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Warto pamiętać, że niezłożenie deklaracji lub opłacenie podatku w terminie może skutkować nałożeniem kar finansowych. Aby prawidłowo wypełnić deklarację PCC3, warto skonsultować się z doradcą kredytowym, takim jak biuro kredytowe Finconcept w Gdańsku, lub skorzystać z pomocy banku, który udziela kredytu hipotecznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana