Najczęstsze błędy podatkowe popełniane przez przedsiębiorców
Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym każdy przedsiębiorca musi pamiętać o wielu obowiązkach, których niespełnienie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Chodzi nie tylko o odsetki i konieczność zapłacenia wyższego podatku, ale i odpowiedzialność karno-skarbową. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim nie wolno popełniać pewnych błędów podatkowych. Oto niektóre z nich!
Wydatki o charakterze osobistym a koszty uzyskania przychodów
Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest płacenie zaliczek na podatek dochodowy. Niektórzy starają się szukać coraz to nowszych wydatków, które potencjalnie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jak przypominają doradcy podatkowi, należy przy tym bardzo uważać, gdyż każdy wydatek – w myśl wykładni prawnej – powinien być celowy i pozostawać w logicznym związku przyczynowo-skutkowym z przychodami i charakterem prowadzonej działalności. Co to znaczy? Błędem podatkowym jest zatem zaliczenie nieuzasadnionych wydatków o charakterze osobistym do kosztów uzyskania przychodów w celu zmniejszenia podatku dochodowego.
A co, jeśli przedsiębiorca nie wystawi faktury?
Doradcy podatkowi wspominają również, że poważnym zaniechaniem jest niewypełnienie obowiązku wystawienia faktury lub rachunku. Każdy przedsiębiorca, jeśli właśnie dokonał transakcji sprzedaży lub realizacji konkretnej usługi, musi wywiązać się z tego zobowiązania. Przypomnijmy, że faktura powinna być wystawiona na rzecz czynnego podatnika VAT, zaś rachunek jest wysyłany osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jak wyjaśniają eksperci z biura księgowego Enigma z Łodzi, niewystawienie tego dokumentu – lub ukrycie go przy sprawozdaniach – może skutkować poważnymi karami, np. grzywną.
Jakie inne błędy podatkowe popełniają przedsiębiorcy?
Jeszcze innym błędem jest posługiwanie się nieprawidłowymi fakturami VAT w celu udokumentowania fikcyjnego wydatku. Jest to działanie bezprawne, nielegalne, jednak niektórzy decydują się na ten proceder, aby obniżyć wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Niestety, przedsiębiorcy często nie mają świadomości, jak poważny w skutkach może się okazać ten czyn. Za takie nieprawidłowości czeka kara grzywny, a w niektórych uzasadnionych przypadkach – również kara pozbawienia wolności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana