Jakie materiały można poddać bigowaniu?
Introligatorstwo jest sztuką uszlachetniania druków, która towarzyszyła drukarstwo przez cały okres jego rozkwitu. Nadal wykorzystuje wiele technik, które umożliwiają efektowną oprawę książek, czasopism i wielu innych wydawnictw. Jedną z nich jest bigowanie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega i jakie materiały można poddać bigowaniu.
Na czym polega bigowanie?
Bigowanie zwane także trasowaniem jest jednym z wielu procesów, które stosuje się w introligatorstwie od bardzo dawna. Jego celem jest ułatwienie zginania papieru w określonym i zamierzonym miejscu. Polega na wykonaniu na materiale specjalnych wgnieceń, na tyle delikatnych, aby nie naruszyły jego struktury, a jednocześnie umożliwiały łatwe zginanie kartonu lub kartki. Dobrej jakości bigowanie papieru nie uszkadza włókien i nie powoduje nieestetycznych załamań. Dzięki temu zabiegowi można wielokrotnie zginać papier lub tekturę bez uszkodzenia miejsca zagięcia i struktury powierzchni.
Kto i jak zajmuje się bigowaniem?
Najczęściej bigowanie jest zmianą geometrii materiału poprzez przetłoczenie rowka w kształcie litery „u” w wybranym miejscu kartonu lub kartki papieru za pomocą specjalnych narzędzi. Są to noże bigujące o profilu ostrza zaokrąglonego najczęstszej w formie taśmy stalowej, której promień zaokrąglenia wynosi połowę jej grubości. Usługę bigowanie wykonują specjalistyczne firmy, takie choćby jak działająca w Markach niedaleko Warszawy firma Usługi Poligraficzne MegaLak, która zajmuje się uszlachetnianiem druków poprzez foliowanie, bigowanie, hot stamping do formatu B1, a także sztancowanie papieru.
Jakie materiały poddaje się bigowaniu?
Bigowanie pozwala na wygodne składanie papieru nawet o znacznej gramaturze. Dlatego wykorzystywane jest przy produkcji poligraficznej różnego typu druków i wydawnictw. Konieczne jest podczas przygotowania zaginanych ulotek reklamowych, folderów i obwolut. Nie może być pominięte w przypadku produkcji teczek tekturowych oraz innych wydawnictw, które wymagają zaginania kart. Bigowaniu poddaje się także zaproszenia oraz ekskluzywne wizytówki, które dzięki wyjątkowej formie będą jeszcze bardziej efektowne. Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie materiały poligraficzne nadają się do bigowania. Druki lakierowane i foliowane w miejscach bigowania mogą ulegać uszkodzeniom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana