Jaki wpływ na zdolność ma karta kredytowa?
Karta kredytowa to spore ułatwienie w życiu codziennym. Korzystanie z karty wiąże się jednak z zaciąganiem zobowiązania finansowego wobec banku. Jeśli saldo wyrównywane jest w terminie, to bank nie nalicza odsetek, a mechanizm działania limitu na karcie odnawia się zawsze po jego spłacie. Wysokość przyznanego przez bank limitu uzależniona jest od zdolności kredytowej. Co ważne, korzystanie z karty kredytowej ma wpływ na wiarygodność płatniczą.
Dlaczego karta kredytowa obniża zdolność kredytową?
Mianem zdolności kredytowej określana jest zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w ustalonym przez bank czasie. Zdolność kredytowa to warunek konieczny przy ubieganiu się o jakikolwiek kredyt – hipoteczny czy też gotówkowy. Na wiarygodność płatniczą wpływa kilka czynników, a wśród nich jest karta kredytowa, która zazwyczaj stanowi przeszkodę.
Posiadania karty kredytowej obniża kwotę pieniędzy, którą możemy pożyczyć, a więc zmniejsza zdolność kredytową. W takich sytuacjach często jedynym rozwiązaniem jest zawarcie umowy na dłuższy okres z większą ilością rat, co z kolei powoduje większe koszty pożyczki. Warto jednak porównać oferty kilku banków i sprawdzić obowiązujące w nich procedury – jest to możliwe przy korzystaniu z usług pośrednika kredytowego z firmy dFinance.pl, która współpracuje z największymi bankami w Polsce.
Warto podkreślenia jest fakt, że dane o posiadaniu karty kredytowej odnotowywane są w BIK, przy czym mogą to być zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne, które będą stanowić kolejną przeszkodę w ubieganiu się o kredyt. Terminowo spłacane saldo może świadczyć na naszą korzyść, ale jeśli zobowiązania są regulowane z opóźnieniem, to możemy nawet otrzymać odmowę udzielenia pożyczki.
Czy rezygnacja z karty kredytowej wpłynie na zdolność kredytową?
Zmniejszenie raty kredytu jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy odpowiednią zdolność kredytową. Karta kredytowa może niekorzystnie wpłynąć nie tylko na wiarygodność w oczach banku, ale także na wysokość opłacanych rat. Z tego powodu często polecanym rozwiązaniem jest zmniejszenie aktualnego zadłużenia poprzez likwidację karty. Im wyższe dochody i niższe koszty wynikające z różnych zobowiązań finansowych, tym lepiej wypadamy w oczach banku – wyższy dochód pozostaje bowiem do dyspozycji na spłatę zaciąganej pożyczki.
Reasumując, karta kredytowa pomaga zbudować historię kredytową w bazie BIK, pod warunkiem regularnych spłat. Jest to dobre rozwiązanie dla młodych osób, które nie mają wiarygodności płatniczej. Niemniej jednak z karty warto zrezygnować przed ubieganiem się o kredyt, ponieważ sam fakt jej posiadania obniża zdolność kredytową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana