Jak są najczęstsze powody odrzucania wniosków odszkodowawczych przez TU? - odmowy wypłaty odszkodowania
Od momentu zgłoszenia szkody towarzystwo ubezpieczeniowe ma trzydzieści dni na wypłatę odszkodowania. Może się jednak zdarzyć, że w tym czasie podejmie ono decyzję o odrzuceniu wniosku. Oczywiście stanowisko to musi zostać odpowiednio uzasadnione. W jakich sytuacjach do tego dochodzi? Czy można się od tego odwołać? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Wartość szkody
W ogólnych warunkach ubezpieczenia istnieć może zapis o tym, że przy zbyt niskiej wartości szkody ubezpieczyciel odszkodowania nie wypłaca. W przypadku ubezpieczenia AC granica ta może zostać określona np. na poziomie 500 zł, więc jeśli za drobną naprawę zapłacimy mniej, pieniądze pochodzić będą z naszej kieszeni. Ale granica może zostać wyznaczona również z drugiej strony. Np. suma gwarancyjna ubezpieczenia OC może w pewnych przypadkach okazać się zbyt niska do pokrycia wszystkich strat, a ubezpieczyciel odmówi wypłacenia wyższego odszkodowania.
Zakres terytorialny
Umowy ubezpieczeniowe zawierają też zapisy o tym, na jakim terytorium towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia ochronę. – Jeżeli więc do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie na terenie państwa, którego polisa nie obejmuje, spotkamy się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela – tłumaczy przedstawiciel firmy odszkodowawczej Bryksa Expert.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Dotyczy to zarówno ubezpieczenia AC, jak i OC. W tym pierwszym przypadku ubezpieczony kierowca nie otrzyma żadnych pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej. Jeśli natomiast chodzi o OC, to jeśli sprawca kolizji lub wypadku będzie nietrzeźwy, ubezpieczyciel będzie domagał się od niego zwrotu środków, które wypłacił poszkodowanemu.
Stan techniczny pojazdu
Tutaj sprawa nie jest już tak jednoznaczna i nawet brak ważnego badania technicznego nie oznacza automatycznie, że wniosek o odszkodowanie zostanie odrzucony. Ubezpieczyciel weźmie jednak pod uwagę to, czy stan samochodu nie przyczynił się do powstania szkody albo zwiększenie jej zakresu.
Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela
Ubezpieczonemu przysługuje prawo do odwołania. Na niewiele można liczyć w tak jednoznacznych przypadkach, jak spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu, ale często sytuacje nie są tak czarno-białe. Wówczas warto przygotować stosowny wniosek, w którym uzasadnimy, dlaczego nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciel. Podobnie zresztą postąpić możemy wtedy, gdy firma wypłaci nam odszkodowanie, ale w zaniżonej wysokości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana