Jak prawidłowo oznakować strefy zagrożenia wybuchem?
Wyraźne i czytelne oznaczenia informujące o ryzyku wystąpienia wybuchu znajdują się w miejscach, w których są produkowane, składowane i stosowane substancje wybuchowe. Zamieszczone tam znaki pozwalają ograniczyć niebezpieczeństwo spowodowane bliskością niebezpiecznych związków. Na tabliczkach należy oznaczyć kategorię zagrożenia i stopień prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Zobacz, jak wyglądają te charakterystyczne tabliczki, czyli znaki EX!
Oznaczenia na tabliczkach z ostrzeżeniem o strefie wybuchu
Tabliczki ostrzegające o strefie wybuchu mają charakterystyczny wygląd. Dzięki temu są dobrze widoczne i czytelne. Służą do oznaczania granic, w których zaczynają się i kończą się strefy zagrożenia wybuchem. Prostokątne oznaczenia składają się z liczb i napisów w kolorze czarnym na żółtym tle. Na znakach EX może znajdować się napis: strefa zagrożenia wybuchem. Często znajduje się tam także numeryczne oznaczenie tej strefy. Na znakach można też spotkać trójkąt ostrzegawczy w żółtym kolorze. W specjalistycznym punkcie z zabezpieczeniem przeciwpożarowym Strażak w Warszawie znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do wyposażenia budynków zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej.
Jak oznakować miejsca zagrożone wybuchem?
Prawidłowe oznakowanie takich miejsc jest związane z bezpieczeństwem wybuchowym w danym obiekcie. Tabliczki muszą być dobrane pod względem prawdopodobieństwa, częstotliwości i czasu występowania zagrożenia wybuchem. Wyróżnia się 3 strefy dla poszczególnych substancji: 0, 1 i 2 dla gazów, par oraz mgieł i 20, 21 i 22 dla pyłów. Oznaczenia 0 i 20 sygnalizują zagrożenie wybuchem, które jest stałe lub utrzymujące się przez długi czas. 1 i 21 oznacza zagrożenie, które może wystąpić czasami. Znaki EX z liczbą 2 lub 22 oznaczają, że ryzyko nie występuje podczas normalnego działania i utrzymuje się przez krótki czas. Znajomość oznaczeń na znakach stref zagrożenia wybuchem i umiejętne ich stosowanie pozwala dobrze zarządzać ryzykiem związanym z obecnością palnych substancji w miejscu pracy. Obowiązek umieszczania znaków ostrzegawczych zawarty jest w przepisach BHP. Znaki są łatwe do zauważenia i rozpoznania, gdyż użyta kolorystyka i oznaczenia łatwo kojarzą się z zagrożeniem wybuchem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana