Jak działa komora laminarna?
Komora laminarna to standardowe wyposażenie większości laboratoriów badawczych, chemicznych, biologicznych, przemysłowych i innych. Pozwala zapewnić sterylne powietrze, wolne od zanieczyszczeń, niezbędne do przeprowadzania badań i eksperymentów. Mogą być dostosowywane do specyficznych wymogów, precyzyjnie filtrując całe powietrze w pomieszczeniu.
Zasada działania komór laminarnych
Komora laminarna działa na zasadzie wciągania powietrza do systemu filtracji i usuwania go w procesie przepływu laminarnego (warstwowego). System filtracji tworzą filtr wstępny oraz HEPA (wysokosprawny filtr zanieczyszczeń stałych powietrza). Zanieczyszczone powietrze w zamkniętej komorze nie może się wydostać na zewnątrz, ze względu na panujące w środku nadciśnienie. Komory mogą być wyposażone w lampy ultrafioletowe, które wyjaławiają wnętrze. Dzięki temu wydostające się powietrze znacznie utrudnia wnikanie do środka komory zanieczyszczeń tj. grzyby czy ich przetrwalniki. Pozwala to na zachowanie całkowicie jałowych warunków pracy.
Rodzaje komór laminarnych
Ze względu na budowę, komory dzieli się na pionowe oraz poziome. W poziomej szafie z przepływem laminarnym powietrze jest wciągane od góry, a przetwarzane jest w kierunku poziomym, zapewniając ochronę materiału badawczego. W pionowych zaś powietrze laminarne jest kierowane pionowo w dół na obszar roboczy, wydostając się przez otwory w jego podstawie. Zapewnia to lepszą ochronę osoby pracującej.
Normy działania komór laminarnych
Komory bezpiecznej pracy mikrobiologicznej zostały podzielone zgodnie z normą PN-EN 12469:2002 na trzy klasy. Dobór odpowiedniego sprzętu podpowie pracownik specjalistycznych sklepów, takich jak Alpbis Group. Wyróżnia się MSC klasy I i II, czyli komory z otworem na froncie, skonstruowane tak, aby chroniły zarówno osobę obsługującą, jak i uniemożliwiały wydostawanie się zanieczyszczeń dzięki filtracji. Jednak zarówno klasa I, jak i II nie wykluczają całkowicie uwalniania cząsteczek materiałów badawczych do powietrza, w wyniku występowania zakłóceń, co obniża poziom ochrony pracownika. Komory zakwalifikowane do MSC klasy III, to te, w których przestrzeń pracy jest zamknięta, pracownik jest bezpiecznie oddzielony od komory, a powietrze dostaje się tam ciągle, unikając zanieczyszczania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana